Search
Close this search box.

У Луцьку відкрилася персональна виставка ляльок-мотанок «Волинські берегині» майстрині народної творчості Юлії Богданової.

У Луцьку відкрилася персональна виставка ляльок-мотанок «Волинські берегині» майстрині народної творчості Юлії Богданової.
Офіційне відкриття відбулось 25 червня у галереї сучасного мистецтва «Арт-кафедра». В експозиції виставки представлено більше ста ляльок-мотанок, виготовлених з різних матеріалів. Це: ляльки-княгині, молодиці, наречені, бабусі й навіть ляльки-немовлята.
Один з найцікавіших експонатів – лялька-мотанка Волинська берегиня завбільшки з людину. Це – лялька-берегиня без рук з двома маленькими дітьми.
Юлія Богданова вперше взяла до рук ляльку-мотанку у дитинстві, її для майбутньої лялькарки зробила прабабуся. Відтоді цей оберіг має для майстрині особливе значення.
Переглянути виставку можна протягом двох наступних тижнів за адресою Карбишева, 1.
Довідка: Лялька-мотанка – українська національна лялька, символ жіночої мудрості та родинний оберіг. Виготовляючи цей сакральний предмет, жінки вкладали у нього свою енергію, позитивні думки і побажання. Ляльку-мотанку передавала мати дочці, коли віддавала до іншого роду, також її використовували як ліки й оберіг для хворих дітей. Особливим різновидом ляльок-мотанок є саме берегиня. Основним елементом, який відрізняє такого типу ляльки, є хрест, намотаний на обличчя.

У Луцьку запрацював планетарій!

Людина ніколи не була байдужою до навколишнього світу, а особливо якщо це стосувалося незвіданого, далекого космосу. Небо, безмежне вдень і загадкове вночі, впродовж віків приковує погляди людей, манить, захоплює, спонукає вивчати його таємниці. Саме тому планетарії, де можна зануритися в світ зірок, планет, галактик, загалом на мить стати візуально ближче до всесвіту, мають неабияку популярність. Проте, справжнім планетарієм може похвалитися далеко не кожна місто, на жаль Луцьк також. Проте, у лучан та гостей міста з’явилася унікальна можливість – сучасний мобільний цифровий планетарій відтепер діятиме в СОК «Адреналін Сіті».

Варто зазначити, що такий планетарій це цілий мультимедійний центр, в якому за допомогою спеціальної апаратури відеозображення транслюється на всю внутрішню поверхню купола (360 градусів), створюючи для глядачів відчуття повного занурення у невідомий світ. Перевага такого планетарію і в тому, що глядач, знаходячись у куполі лягає чи сідає на зручні сидіння-лежаки і в розслабленому стані спостерігає за дійством, яке розгортається навколо нього. Разом з космонавтом глядач робить майже відчутний перший крок на поверхню Місяця, відчуває масштаби міжнародних космічних станцій та кораблів, занурюється в простори всесвіту, спостерігє за метеоритним дощем та зорепадами, закохується у найвеличніші сузір’я. Крім того, у планетарії є можливість не лише «побувати» в космосі, а й зануритися на глибину сотні миль під водою, побачити красу та неповторність підводного світу, його мешканців, способи їх виживання, середовище мешкання.

Загалом, у репертуарі мобільного планетарію 10 різножанрових фільмів. Для дорослого глядача це наукові та пізнавальні, для дітей – розважальні та мультиплікаційні.

Запрошуємо щодня дорослих та дітей в мобільний планетарій в СОК «Адреналін Сіті». Вартість квитка 20 грн.

 

У “Арт-Кафедрі” вшанували Костя Шишка

Творчий вечір-спомин “Кость Шишко: поет, художник, українець”, присвячений 75-ій річниці від Дня народження видатного і талановитого художника Костя Шишка відбувся в галереї сучасного мистецтва України «Арт-Кафедра».

Як зазначила у  вступному слові керуючий партнер Леся Корсак, Кость Шишко став одним із символів Луцька. «Саме тут він сформувався не тільки як історик, філософ, поет і художник, а й як патріот. За що заплатив дуже високу ціну».

Спогадами про цю видатну особистість поділилися присутні письменники, художники, діячі. Зокрема,  директор луцького художнього музею Зоя Навроцька, голова обласної спілки письменників Петро Коробчук, художниця Наталя Кумановська.

Під час заходу присутні почули  поетичну декламацію-постановку одного з варіантів поеми Костя Шишка «Серце матері». Вірші читали студенти училища культури, актори театру, що діє при міській бібліотеці №10 і керівником якого є Наталя Максимчук.

Крім того,  присутні мали змогу переглянути міні-виставку, представлену Волинським краєзнавчим музеєм. Це авторські малюнки Костя Шишка, виконані олівцем у різні часи. Серед них багато автопортретів. Також були роботи з приватної колекції Миколи Кумановського – ліногравюра та барельєф Кості Шишка, який зробив художник ще за життя поета. На великому екрані презентували серію фото з архіву поета: із батьками, у військовій формі, портретні фото, зроблені в  різному віці.

Довідка: Кость Шишко – український поет, письменник, художник, дисидент. Народився у 1940 році в с. Обеніжи (Турійського району), а помер – у 2002-му. Похований в Луцьку.

Навчався на  історико-філологічному факультеті Луцького державного педагогічного інституту ім. Лесі Українки. Працював вчителем Кричевичівської восьмирічної школи Маневицького (тепер Ковельського) району.
Під час сумнозвісного Луцького процесу (1965 рік) над політв’язнями Валентином Морозом та Дмитром Іващенком (викладачами Луцького державного педінституті ім. Лесі Українки) він потрапив у число неблагодійних. Його виключили з партії, звільнили з роботи, не давали публікуватись.

Тривалий час працював різноробочим, потім художником-оформлювачем у різних організаціях Луцька.

У 2010 р., до 70-річчя з дня народження Кості Шишка, у Луцьку біля ЗОШ № 2, де навчався поет, було закладено сквер імені Шишка.

Кость Шишко лишив велику поетичну спадщину. У його творчому доробку вінки сонетів, поеми, гумористичні твори. Багато з них стараннями друзів ще у радянський період побачили світ у самодруківських виданнях. Згодом, після проголошення Україною Незалежності, появились збірки «Сльоза олії золота», «Вибрані вірші», «Вогонь», «Пісня дощу» (2001). У 2010 році у видавництві “Волинська обласна друкарня” (Луцьк) побачила світ книга “Писанки”

ІНІЦІАЛІЗАЦІЯ ПРОЕКТУ